בִּרְכַּת הַמְּאַיֵּר

 • ברכת המאייר - זוכי פרס מוזיאון ישראל לאיור בוחרים ומברכים מאיירים בראשית דרכם 

  מרכז אדמונד דה רוטשילד

  אוצרת: אורנה גרנות
  מנהלת ספריית האיור, אגף הנוער, מוזיאון ישראל, ירושלים

  עוזרת לאוצרת: רעות קרמר- סגל

  זוכי.ות פרס מוזיאון ישראל לאיור ספר ילדים על־שם בן־יצחק – דור המייסדים.ות של האיור הישראלי בן־זמננו, בחרו להציג בתערוכה מאיירים.ות צעירים.ות ומבטיחים.ות שנמצאים בתחילת דרכם בתחום האיור:
  יוסי אבולעפיה בחר באלי בבג׳נוב
  אורה איתן בחרה בעינב ויסמן
  אלונה פרנקל בחרה בטליה דריגס
  דני קרמן בחר בעדן אופיר
  מישל קישקה בחר בוַליה רוזנצוייג

  חמישה זוגות של מאיירים ומאיירות – אייקונים שעליהם גדלנו לצד דור העתיד של האיור הישראלי – רוקמים בסדרה של מפגשים יצירתיים קשר בין־דורי חדש, וחושפים בפני הקהל דיאלוג שכולו התפעלות הדדית, אישית ומקצועית, הנעה בין צעדים ראשונים ומהוססים להתבוננות רפלקטיבית על העבר.

  התערוכה היא פרי שיתוף פעולה בין מרכז אדמונד דה רוטשילד בתל אביב לספריית האיור במוזיאון ישראל, ירושלים. ליוצרים הצעירים המציגים הוענקה חירות בבחירת יצירותיהם לתערוכה: ספרים, סקיצות, קולאז׳ים, רישומי הכנה ועוד. מה שמייחד את גוף העבודות שמוצג בגלריה הוא הרצון לייצר ולהוציא לאור ״כרטיס ביקור חזותי״ שמנסח את השפה העצמאית כאן ועכשיו.

  הסרט שמלווה את התערוכה מתעד את המפגש המרגש בין היוצרים ואת השיח המפרה והכן שנוצר ביניהם. הדיאלוג הבין־דורי משקף התלהבות משותפת מאיור ישראלי איקוני וגם עכשווי, רגעי צחוק, אותנטיות ובעיקר אהבה עמוקה לאיור, אמנות שהיא תמהיל ייחודי של מילה־תמונה־סיפור. יחד הם חולקים טיפים הנוגעים לטכניקות איור, תובנות לגבי טקסטים טובים וטובים פחות, גיבוש זהות סגנונית והוראה, משפחה ופרנסה, הצלחה מסחרית ואמנותית, וגם רגעי כישלון כואבים וחלומות.

  התערוכה מבטאת תמהיל שלרוב אינו מוצג בכפיפה אחת בעשייה היומיומית, המסחרית והיצירתית, של היוצרים בישראל. הבחירה והברכה הראשונית היתה של המאיירים הותיקים בצעירים, אבל בסיומו של התהליך דומה שברכת המאייר הזו היא ברכה הדדית, תיעוד של מפגש אנושי ואמנותי בין יוצרים שיחד משלימים שרשרת איורית ישראלית מאז ועד היום.