מאוזוליאום
23

גלריה P8

אוצרת: ד״ר ליאת לביא

גלריה P8 בשיתוף המחלקה לתקשורת חזותית, בצלאל

רח׳ הפטיש 1, קריית המלאכה

בימים ד׳-ה׳ 20:00-16:00; ו׳ 14:00-10:00; שבת 16:00-10:00

מאוזולאום הוא אחוזת קבר מונומנטלית הבנויה כמבנה ארכיטקטוני בודד, שמשמש כאתר להנצחה ולביסוס נרטיבים היסטוריים. המאיירת מרב סלומון מעמידה בלב חלל הגלריה מאוזולאום מנייר ודיו שמאזכר בצורתו מיטת אפיריון, אוהל קרקס ושולחן עבודה. 


בזיקה למסורת עיטור סרקופגים, סלומון בוראת עולם דימויים העוסק בהבניה ופירוק של מנגנונים היסטוריים המורישים טראומה, מנסחים זיכרון ומנציחים זהות. במאוזולאום של סלומון אישה יושבת על אישה שיושבת על אישה שיושבת על אישה. הכל דימויים שצויירו בעיפרון והפכו לחותמות גומי, שאותם מרכיבה סלומון לסצינות שונות ובאמצעותם כותבת היסטוריה רב־דורית של נשים על נשים; וריאציות משתנות מאוצר מילים קבוע. בפעולה עמלנית של הכתמה ושיכפול, נפרשים סיפורים על זמן וכליה ונתבע קול ומקום. 


הנשים של סלומון יושבות. זו על זו וזו בתוך זו. הן ארכיטיפיות ובו בזמן חד פעמיות. הן המדונה בלי הילד, הן האמהות המוסתרות מהתקופה הויקטוריאנית אחרי שפשטו את המסך. הן סבתות סורגות והן הקריאטידות. הן חוזרות על עצמן, הן דוהות ומתחזקות. הן כיסא ופדסטל, ילדות ואחיות - חוליות בשרשרת.


ב״מאוזולאום״ ממשיכה מרב סלומון לבחון צורות הבניה וקריאה של טקסט חזותי לצד המשך עיסוקה בתמות הממנטו־מורי והמורבידי, לצד אלמנטים של משחקיות ותאטרליות.

 

אירוע פתיחה: חמישי, 21.11, 20:00

פעילויות מיוחדות: שישי, 22.11, 12:00 - שיח גלריה

נעילה: 30.11

מרב סלומון

גלריה P8